رایکا

سبد خرید شما خالی است.

بزن بریم
رایکا

گانودرما

گانودرما چیست؟

گانودرما چیست و چه خواصی دارد؟

سلامتی، مسئله مشترکی است که دغدغه همه ما انسان هاست و حفظ و ارتقای سلامتی، یکی از مهم ترین ارزش هایمان است که روزانه به آن اهمیت می دهیم و برای آن تلاش می کنیم. امروزه با گسترش علم و صنعت، مکمل های غذایی و دارویی بسیاری تولید شده اند که هر کدام خواص ویژه خود را ارائه می دهند و به حفظ و ارتقای سلامتی افراد کمک ویژه ای می کنند. در حال حاضر در کشور های توسعه یافته جهان مکمل های غذایی و دارویی، بخشی از سبد غذایی افراد با سنین مختلف (علی الخصوص میان سال ها و سالمندان) را تشکیل می دهند. اما اینجا قرار است با یک مکمل طبیعی و شگفت انگیز با نام قارچ گانودرما آشنا شویم که حاوی بیش از ۴۰۰ ماده ارزشمند برای سلامتی است و خواص متنوع و منحصربفردی دارد و در عین حال به دلیل طبیعی بودن آن، برای اکثر افراد جامعه قابل استفاده است.
در ادامه به ترتیب به این سوالات پاسخ خواهیم داد: گانودرما چیست و چه خواصی دارد؟
ترکیبات ویژه قارچ گانودرما چیست ؟
عوارض و مضرات قارچ گانودرما چیست ؟
روش های تهیه و مصرف قارچ گانودرما چیست ؟

گانودرما چیست؟

گانودرما نام یک قارچ با ویژگیها و خواص فراوان است که تقریبا چهار هزار سال پیش برای اولین بار در کشور چین کشف شد و به دلیل خواص دارویی و درمانی فراوانی که داشت به سرعت در کانون توجه قرار گرفت و امروزه به عنوان یکی از اصلی ترین مکملهای غذایی در رژیم غذایی بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا قرار گرفته است.
گانودرما در شرق آسیا با نام های دیگری از جمله ریشی و لینگ ژی هم شناخته میشود. جالب است بدانید که کمیاب بودن این قارچ در گذشته، امکان استفاده آن را برای همگان میسر نمیکرد و به همین دلیل در چین باستان فقط افراد مهم کشور مثل پادشاهان و شاهزادگان اجازه مصرف آن را داشتند. در تصویر می توانید جایگاه گانودرما را در میان گیاهان دارویی مورد استفاده در طب سنتی چین مشاهده فرمایید.

با گذشت زمان این قارچ شگفت انگیز در خیلی از کشورهای دنیا از جمله کشور خودمون ایران هم کشف شد اما نکته ی حائز اهمیت این است که گانودرما دارای چندین و چند گونه است که البته همه ی گونه های آن سودمند و ارزشمند نیستند و حتی خیلی از این گونه ها سمی و غیرقابل استفاده نیز میباشند.
اما ارزشمندترین و با کیفیت ترین گونه ی این قارچ، گونه ی گانودرما لوسیدوم میباشد که گران قیمت ترین گونه ی آن هم به حساب می آید. در واقع میتوان به صراحت گفت که تنها گونه ی گانودرما که ارزش مصرفی دارد و مناسب جهت مصارف متعدد میباشد همین گونه ی لوسیدوم آن میباشد.

ترکیبات ویژه گانودرما چیست؟

در گانودرما بیش از ۴۰۰ ماده ارزشمند برای سلامتی موجود است. وجود ترکیبات کمیاب و حائز اهمیت در گانودرما لوسیدوم باعث شده که امروزه افراد بسیاری برای تقویت جسمانی، پیشگیری از انواع مختلف اختلالات و بیماری ها و بهبود شرایط سلامتی خود از آن استفاده کنند. در ادامه به برخی از مهمترین ترکیبات اشاره خواهیم کرد:

• ژرمانیوم ارگانیک

باعث بهبود جریان خون در بدن میشود که نتیجه آن احساس خستگی کمتر و افزایش اکسیژن رسانی به بافتها و اندامهای مختلف بدن ازجمله پوست، مو و مغز میباشد. همچنین ژرمانیوم ارگانیک تاثیر بسیار زیادی در دفع سموم بدن نیز دارد.

• سوپر اکسید دیسموتاز

باعث کندی در روند پیر شدن سلولهای بدن و در نتیجه جوانسازی میشود.

• پلی ساکارید

همان ماده ای که وجودش باعث میشود که به سرطان مبتلا نشویم، همچنین پلی ساکارید ها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و کلسترول و چربی خون را هم کاهش میدهند.

• تری ترپن

باعث بهبود عملکرد گوارش شده و میتواند در برطرف کردن آلرژی و التهاب نقش موثری را ایفا کند.

• آدنوزین مونو فسفات

باعث از بین رفتن گرفتگی در عروق قلبی و درنتیجه کاهش احتمال سکته از جمله سکته مغزی میشود.

خواص گانودرما چیست؟

وجود ترکیبات فراوان و متنوع در گانودرما لوسیدوم باعث ایجاد خواص متنوعی در این قارچ شده است. به طور خلاصه پس از وارد کردن این مکمل طبیعی به رژیم غذایی شما، ۴۰۰ ماده ارزشمند آن ماموریت خود را در بدن شما شروع می کنند:
گانودرما به عنوان یک گیاه آداپتوژن تاثیر استرس روزمره بر بدن شما را کاهش می دهد. آداپتوژن ها محافظت کننده عصبی، ضد خستگی، ضد افسردگی، تنظیم کننده و بهبود دهنده کیفیت خواب نیز هستند. فشار، چربی و قند خونتان را تنظیم می کند . تری ترپن (یکی از ترکیب های مهم گانودرما) تمامی التهاب های بدنتان را از بین می برد و از التهاب های بعدی نیز جلوگیری می کند که نتیجه این فرآیند در پوست شما منجر به جوانسازی می شود .
ژرمانیوم ارگانیک موجود در گانودرما بهبود جریان خون، فرآیند دفع سموم و اکسیژن رسانی به سلول ها و بافت های بدن را به ارمغان می آورند که نتیجه آن احساس خستگی کمتر می باشد .

…گانودرما و آنتی اکسیدان های متنوع و فراوانی که دارد باعث تقویت سیستم ایمنی شما می شود، همچنین پلی ساکارید ها و چندین ماده عامل دیگر ضمن اینکه تنظیم سیستم ایمنی را به خوبی انجام می دهند و در کنار هم بهترین سلاح در برابر سرطان و عفونت ها را شکل می دهند.
در نهایت پلی ساکارید ها در کنار پپتید ها و سوپر اکسید دیسموتاز روند پیری شما را کند می کند .
همچنین گانودرما حاوی مقادیر زیاد و متنوعی از ویتامین ها و مواد معدنی می باشد.

تاثیر بر بیماریهای مختلف

حال که می دانید خواص قارچ گانودرما لوسیدوم چیست، جالب است بدانید با توجه به تحقیقات به عمل آمده در رابطه با خواص و تاثیرات این قارچ و همچنین مقالات متعدد منتشر شده در این زمینه، این قارچ میتواند بر روی پیشگیری و کمک به درمان نزدیک به ۳۰ نوع بیماری مختلف تاثیر موثر و مثبت داشته باشد.
لازم به ذکر است که گانودرما به هیچ وجه دارو نبوده و مصرف آن به عنوان داروی درمانی و یا جایگزین کردن آن به جای سایر دارو ها به هیچ وجه توصیه نمیشود و در واقع ما این قارچ را به عنوان یک مکمل غذایی دارویی میشناسیم، آن هم نه یک مکمل معمولی، بلکه یک مکمل غذایی بسیار پر خاصیت و منحصر بفرد که مصرف آن میتواند باعث تقویت و ارتقای سطح سلامتی شما شود.
مشکلات و اختلالاتی که خواص گانودرما می تواند برای آنها موثر و مفید باشد را میتوان به صورت زیر دسته بندی کرد :
انواع سرطان
مشکلات قلبی و عروقی از جمله فشار خون و کلسترول
مشکلات گوارشی و کلیوی
مشکلات پوستی
مشکلات کبدی از جمله کبد چرب
مشکلات تنفسی و ریوی از جمله آسم و برونشیت
مشکلات مفصلی
اختلالات مغزی از جمله آلزایمر
اختلالات عصبی از جمله پارکینسون
اختلالات خواب از جمله بی خوابی
میتوانند به واسطه ی گانودرما تا حد قابل قبولی کنترل شوند و حتی در برخی از بیماریها میتوان از مصرف طولانی مدت (مصرف بیش از ۱ سال که بسته به افراد مختلف نیز متغیر خواهد بود) انتظار بهبودی و درمان داشت .

…در حال حاضر(سال ۲۰۱۹ – ۱۳۹۸) تعداد ۲۵۴ مقاله علمی بین المللی و ۱۳۷ مقاله علمی ایرانی درباره گانودرما و خواص مختلف آن منتشر شده است.
خواص متعدد و متنوع این قارچ موجب کمک به پیشگیری و کنترل و درمان طیف وسیعی از بیماری ها می شود:
•گانودرما و سرطان : به دلیل وجود آنتی اکسیدانهای فراوان و همچنین وجود تری ترپن به عنوان ماده ای ضد تومور شاهد تاثیر گانودرما بر سرطان خواهیم بود.
• گانودرما و دیابت : با ایجاد تعادل و بهبود در ترشح هورمون انسولین در بدن و منظم کردن عملکرد غده ی پانکراس گانودرما برای دیابت موثر است.
•گانودرما و ام اس : به دلیل خاصیت آداپتوژن سازی باعث ایجاد تعادل در سیستم ایمنی بدن شده و با کاهش تنشهای عصبی و استرس برای کنترل ام اس موثر خواهد بود.
• گانودرما و پیسی : ایجاد تعادل در سیستم ایمنی بدن و وجود آنتی اکسیدانهای فراوانی که باعث بازسازی و بازیابی سلولی میشوند منجر به تاثیر گانودرما برای پیسی میشود.
• گانودرما و پسوریازیس : ایجاد تعادل در سیستم ایمنی بدن و وجود خواص ضد التهابی منجر به تاثیر گانودرما بر پسوریازیس میشود.
• آرتریت روماتوئید : ایجاد تعادل در سیستم ایمنی بدن و سرکوب سلولهای ایمنی فعال بوجود آورنده بیماری باعث کنترل آرتریت میشود.
• گانودرما و آکنه: با ایجاد توازن در متابولیسم و هورمونهای بدن و بهبود فرآیند سمزدایی بدن برای آکنه مناسب است.
• گانودرما و کبد چرب: به دلیل وجود آنتی اکسیدانهای فراوان باعث ترمیم و بازسازی سلولهای کبدی شده و بخاطر خاصیت سمزدایی قوی شاهد درمان کبد چرب با گانودرما خواهیم بود.
• بیماری‌های کبد: با تقویت سیستم ایمنی بدن، کمک به دفع سریعتر ویروسها و عفونتهای کبدی میکند و از این طریق تاثیر آن را بر بیماریهای کبد را شاهد خواهیم بود.
• پارکینسون: به دلیل دارا بودن خواص ضد التهابی مانع از التهابات عصبی شده و با ایجاد تعدیل در سیستم ایمنی بدن، کنترل پارکینسون اتفاق می افتد.
• آسم: با تقویت اینترفرون آلفا و گاما در بدن و همچنین خواص ضد التهابی شاهد بهبود آسم خواهیم بود.
• نقرس: با تقویت اعضای داخلی مرتبط با کنترل اسید اوره در بدن و خاصیت سمزدایی بالایی که گانودرما دارد شاهد بهبود نقرس خواهیم بود
• کلیه: به دلیل وجود اسید نوکلئیک در این قارچ، عملکرد کلیه تقویت می شود.
• فشار خون: با کاهش مواد چرب انباشته شده در رگها مانند کلسترول و تری گلیسیریدها انسداد رگهای خونی را از بین میبرد و منجر به کنترل فشار خون میشود.
• سر درد: با بهبود جریان خون در رگها و ایجاد تعادل در سیستم اعصاب شاهد درمان سر درد خواهیم بود
• بی خوابی: با متعادل کردن و کنترل هورمون ملاتونین که توسط غده ی پینه آل مغز انجام میشود، درمان بی خوابی اتفاق می افتد.

عوارض و مضرات قارچ گانودرما چیست؟

مصرف گانودرما به صورت بلند مدت به دلیل یکی از خاصیت های اصلی آن یعنی سم زدایی با برون ریزی هایی همراه است، اگر چه این برون ریزی در اکثر موارد از طریق ادرار و تعریق انجام می شود، ولی در صورت وجود مقدار سموم بالا در بدن شما ممکن است این برون ریزی به اشکالی مانند خلط، جوش، اسهال، حالت تهوع، سردرد صورت گیرد.
اگر در مراحل مصرف گانودرما علائم بالا در شما ظهور کرد، نشانه وجود سموم فراوان و سمزدایی قوی در بدن شما است و این نشانه ها کاملا موقتی و زودگذر هستند و با تداوم مصرف گانودرما بدن شما کاملا سمزدایی شده و سطح بالاتری از سلامتی را تجربه خواهید کرد.
در منابع معتبر بین المللی در مورد استفاده از گانودرما به صورت پودر خام، احتمال مسمومیت کبد گزارش شده است.
به منظور جلوگیری از این مسمومیت می بایست پودر قارچ گانودرما حتما به صورت دمنوش میل شود و در ابتدا مصرف را با نیم گرم در روز آغاز نموده و به تدریج در روزهای بعد میزان آن را افزایش دهید و مراقب باشید که این میزان بیشتر از چهار گرم در روز نشود. همچنین پس از هر ۱۰۰ روز مصرف، ۱۰ الی ۱۵ روز دوره استراحت یا عدم مصرف در نظر بگیرید.

موارد منع مصرف گانودرما چیست؟

• زنان باردار و شیرده
• افرادی که در پنج سال اخیر، عمل پیوند اعضا داشته اند.
• افرادی که آسپرین بزرگسال استفاده می کنند.

چگونه گانودرما را تهیه و مصرف کنیم ؟

گانودرما پوسته ی سخت و چوب مانندی دارد که مصرف آن را دشوار می کند. در نتیجه اول باید گانودرما را فرآوری کنیم تا بتوانیم راحت مصرف کنیم و از تمام خواص آن بهره ببریم.
گانودرما به صورت های مختلفی مانند پودر، قارچ خشک شده، کپسول، دمنوش، شامپو، صابون و قهوه مصرف می شود.

پودر قارچ گانودرما

ساده ترین روش مصرف گانودرما استفاده از آن به صورت پودر می باشد. البته این پودر به صورت دمنوش مصرف می شود و به هیچ وجه نباید به صورت مستقیم مصرف گردد. قیمت قارچ گانودرما در ایران (به صورت پودر قارچ گانودرما یا قارچ گانودرما خشک)، گرمی یک الی دو هزار تومان است.
البته لازم است در اینجا به این نکته اشاره کنیم که هر پودری، لزوما خواص معرفی شده در این سایت را ندارد و حتی ممکن است موجب مسمومیت در کبد شود. لذا در خرید پودر می بایست به نکات زیر توجه شود:
• نژاد آن گانودرما لوسیدوم یا گانودرما قرمز باشد.
• حتما از نوع پرورشی باشد (قارچ وحشی نباشد) و از بذر های اصلی و شناسنامه دار استفاده شده باشد.
• تحت شرایط استاندارد محیطی و با یکی از روش های علمی کاشت گانودرما، پرورش یافته باشد.

قهوه گانودرما

معروف ترین روش مصرف گانودرما لوسیدوم در دنیا ترکیب آن با قهوه است که به این ترتیب ما میتوانیم با صرف روزانه یک فنجان ” قهوه گانودرما ” در طعم های مختلف از تمام خواص گانودرما بهره مند شویم.
قهوه به دلیل دارا بودن کافئین طبیعی و همچنین خواص منحصر بفرد دیگری که دارد به عنوان مکمل در کنار گانودرما عمل می کند و خواص جدید و مضاعفی را بوجود آورده و همچنین باعث افزایش جذب گانودرما می شود.
*میزان کافئین و شکر موجود در قهوه گانودرما کاملا استاندارد است و حتی بیماران قلبی و دیابتی نیز با مصرف آن دچار مشکل نمی شوند

میزان مصرف مجاز قارچ گانودرما برای یک فرد بالغ حداکثر ۴ گرم در روز می باشد

قهوه گانودرما دکتر بیز

در کشور ما ایران و برای اولین بار و به عنوان دومین شرکت در دنیا، شرکت دکتر بیز توانسته با به کارگیری جدیدترین علوم در حوزه ی طب سنتی و گیاهان دارویی تنها کمپانی ایرانی باشد که به شکلی کاملا استاندارد قارچ گانودرما لوسیدوم را آن هم به ایده آل ترین شکل مصرفش یعنی ترکیب و فرآوری شده با قهوه در اختیار شما قرار دهد. تا همه با خیالی راحت و طعمی بی نظیر بتوانند از این قارچ شگفت انگیز استفاده کنند و از فواید آن بهره ببرند.

هر فنجان قهوه گانودرما حاوی ۲ گرم پودر گانودرما لوسیدوم خالص می باشد که از قسمت های اصلی و دارای خاصیت این قارچ استخراج شده است.

مدیر سایت وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.